Aneks do umowy najmu – najważniejsze informacje

Chcąc wynająć mieszkanie czy lokal, możemy spotkać się z dodatkowymi aneksami do umowy, które oprócz podstawowych informacji i zgód, zawierają bardzo istotne dla lokatorów informacje, zatem warto je dobrze przeczytać. Jednakże niekiedy już po podpisaniu umowy, właściciel może nam przynieść do zapoznania się, aneks do umowy najmu. Przekonajmy się zatem, z jakimi aneksami do umowy możemy się kiedyś spotkać.

Aneks przedłużający okres wypowiedzenia

Ma on za zadanie chronić lokatora.  Aneks zmieniający okres wypowiedzenia do umowy może wnieść zarówno lokator, jak i właściciel lokalu. Być może jako lokator, chcielibyśmy się zabezpieczyć przed utratą domu i mieć czas, aby znaleźć nowe lokum, a ten, który został zawarty w początkowej umowie najmu nam nie wystarczy, jest zbyt krótki. Na ogół wynajmujący nie wychodzi z tego typu propozycją, ponieważ ze względu na prawo ochrony praw lokatorów, nie może wnioskować o skrócenie tego czasu, a mało kto chce sam z siebie działać na plus lokatora.

Przedłużenie umowy najmu

Jeżeli wynajęliśmy lokal na rok i jesteśmy zadowoleni z bezproblemowych wynajmujących, oczywistym będzie, iż zapragniemy przedłużyć umowę. Lecz po co tworzyć nowy dokument, skoro wystarczy dołączyć aneks z nowym terminem i przedłużeniem wynajmu o kolejny rok czy też lata. Jest to zdecydowanie bardziej wygodne i praktyczne dla obu stron.

Zmiana wysokości czynszu

Jedna z najmniej zadowalających zmian w umowie najmu, działająca na niekorzyść wynajmującego. Niestety czasem właściciele zmuszeni są dołączyć tego typu aneks do umowy. Możemy wówczas spotkać się z podniesieniem opłat. Wiedzmy jednak, iż wynajmujący nie ma prawa podwyższać ich częściej niż raz na pół roku. Oprócz tego nie może to być nieuzasadniona kwota: podwyżka wynosi max 10 procent za jednym razem.

Jak zrobić aneks do umowy najmu?

Właściwie jest to bardzo ważne, gdyż prawo mówi, iż aneks powinien zostać sporządzony w takiej samej formie jak umowa. Przykładowo, jeśli zrobiliśmy umowę u notariusza, aneks do umowy najmu również musi być wykonany notarialnie. Oprócz tego powinien być w formie pisemnej i zawierać podpisy. Do zrobienia aneksu potrzebny jest pierwowzór umowy. Nie zapominajmy również zaznaczyć w aneksie, od kiedy wchodzi on w życie i kogo dotyczy. Niezbędne są zatem dane lokatorów oraz najemcy.

Kiedy nie można robić aneksu?

Niekiedy wykonanie aneksu jest niemożliwe, ponieważ zmieniły się np. strony. W przypadku gdy mieszkanie jest w umowie opisane jako wynajmowane przez kilka osób, a teraz, gdy chcemy wprowadzić aneks, okazuje się, iż jedna ze wspomnianych osób się wyprowadziła, nie możemy wprowadzić aneksu. Wszak dotyczy on wszystkich lokatorów zapisanych na umowie, więc wpadlibyśmy w absurd. Dlatego też w tym wypadku należy sporządzić umowę od nowa. Tak samo będzie wówczas (tj. aneks nie będzie ważny), gdy tylko jeden ze współwłaścicieli lokalu podpisze aneks.

Jak więc widzimy, aneksy na ogół są bardzo klasyczne, dotyczą przedłużenia wynajmu czy podniesienia czynszu. Jednak możemy się spotkać z jeszcze innymi aneksami. Np. dotyczące zmian w użytkowaniu mieszkania. Dla przykładu, właściciel mieszkania, który przyjedzie do lokatora i przekona się, że pali on papierosy w mieszkaniu, może wykonać aneks zabraniający palenia. Uzasadnieniem będzie niszczenie sufitu i ścian oraz szkodliwość dymu tytoniowego. Choć takie zasady powinny być zapisane w umowie. Jednak równie dobrze może to być aneks do umowy najmu zmieniający jej postanowienia lub regulujący niektóre postanowienia lub warunki, zgody. A więc aneks zmienia niektóre aspekty, oczywiście te, które nie są zbyt różne od umów. Za zgodą wszystkich stron wprowadza podjęte w aneksie zmiany w umowie lub jej udogodnienia. Właśnie podpis jest również ważny, bowiem niepodpisany przez zainteresowanych (właściciela oraz lokatorów) aneks jest na mocy prawa nieważny, tak samo, jeśli został sporządzony w innej formie aniżeli umowa. Dlatego też warto korzystać z pomocy notariusza czy adwokata. Zarówno przy sporządzaniu umowy, jak o aneksu do niej.

https://memoriasdovicedo.org zobacz wiecje Meble Balkonowe