Holter EKG – specjalistyczne badanie serca

Holter EKG to najskuteczniejsze aktualnie badanie w kierunku diagnozowania i leczenia chorób serca, zwłaszcza wtedy kiedy inne badania zawodzą, a nasze objawy są ukryte i niespecyficzne. Pacjenci często obawiają się badania holterem, jednak warto wiedzieć, że jest to całkowicie bezpieczna metoda diagnostyczna, która nie ma żadnych skutków ubocznych. Urządzenie do badania jest ubezpieczone i nie musimy się obawiać o jego zniszczenie, jednak przed badaniem otrzymamy zawsze szczegółowe wytyczne jak postępować, jak się zachowywać w trakcie trwania badania i czego nie robić. Badanie trwa od 24 godzin do 48 godzin, jednak umożliwia nam standardowe funkcjonowanie. Nasz lekarz kardiolog zdecyduje czy w naszym przypadku warto wykonać badanie holter EKG, czy samo badanie EKG starczy. Często przed wykonaniem diagnostyki holterem lekarz zleci badanie EKG, jednak w wielu przypadkach jest ono niewystarczające, aby wykryć drobne zmiany w pracy serca, które występują nagle i szybko znikają. Tylko całodobowy monitoring pracy serca da nam pełny obraz sytuacji.

Holter EKG – wskazania do badania

Lekarz zakwalifikuje nas do badania holter EKG na podstawie szczegółowego wywiadu i objawów, z jakimi mamy do czynienia. Kiedy powinieneś zgłosić się do kardiologa? Zdecydowanie w przypadku wystąpienia kołatania serca, zawrotów głowy, omdleń, kłucia w klatce piersiowej, czy wzmożonego ciśnienia krwi. Badanie wykonuje się także u kobiet w ciąży, u których wystąpiła nieregularna praca serca. W stanach po operacji serca w celu kontrolowania efektów, jak również przed operacją na drodze kwalifikacji do zabiegu również holter EKG jest wskazany. Holter wykonywany jest także u osób z rozrusznikiem serca.

Przebieg badania holter EKG. Jak się przygotować?

Aparat do badania jest umieszczony wygodnie dla pacjenta na pasku w talii, od urządzenia odchodzi 5 elektrod, które są przyklejane dookoła serca na klatce piersiowej. Klatka piersiowa powinna być odpowiednio przygotowana, ogolona, umyta oraz zdezynfekowana tak, aby elektrody bezproblemowo się na niej trzymały. Badanie jest wygodne, nie krępuje ruchów pacjenta, a we wszystkim chodzi o to, aby monitorować pracę serca w takich warunkach, w jakich pacjent na co dzień funkcjonuje. Nie należy się zbytnio przemęczać ani odpoczywać z holterem, jedynie wykonywać takie same aktywności, jakie na co dzień. W czasie 24 godzin badania należy prowadzić skrupulatnie dziennik wszystkich czynności czasy posiłków oraz momenty, kiedy wystąpią ewentualne objawy. Możemy prowadzić również samochód.

Należy uważać, żeby nie szarpać kabli, aby elektrody nie odpadły i delikatnie kontrolować czy trzymają się na swoim miejscu. Nie wolno pływać ani kąpać się przez jeden dzień, ponieważ woda znacznie zakłóca działanie elektrod i może zaburzyć wyniki badania. Nie wolno też samodzielnie ściągać elektrod ani naciskać przycisków na urządzeniu. Leżenie na brzuchu również nie jest wskazane. Poza tym możemy funkcjonować w naturalny dla nas sposób.

Holter EKG – ile czasu trzeba czekać na wyniki?

 

Na wyniki badania poczekamy zwykle od jednego do dwóch tygodni. Odczyty z aparatu są bardzo wiarygodne i pozwalają wykryć tak delikatne arytmie, których inne badania nie są w stanie odczytać. Bardzo dużą przewagą tego badania nad innymi jest fakt, że możemy monitorować czynności naszego serca również w czasie snu. Dzięki badaniu możemy wykryć poważne zmiany w sercu, które mogą być dla nas niebezpieczne i podjąć celowane leczenie najlepsze dla naszego zdrowia. Jeśli zmagasz się z omdleniami i zasłabnięciami, a wszystkie inne badania wychodzą prawidłowo, warto podjąć się wykonania badania holter EKG, aby znaleźć przyczynę złego stanu zdrowia. Zaburzenia kardiologiczne to najczęstsze z chorób w dzisiejszych czasach i ich diagnostyka jest bardzo ważna, aby uniknąć poważnych powikłań. Badanie holter EKG jest bezpieczne, bezbolesne i oparte na nowoczesnej technologii.