Jakie właściwości powinna mieć farba do betonu na zewnątrz?

Farba do betonu na zewnątrz powinna cechować się wysoką odpornością na zmienne czynniki atmosferyczne, ponieważ to farba stanowi ochronę przed brudem i zanieczyszczeniami. Powinna również uszczelniać powierzchnię betonową, co uodporni ją na wilgoć i działanie wody. Tak więc – dobra farba do betonu na zewnątrz zabezpiecza powierzchnię i jednocześnie sprawia, że czyszczenie betonowej powierzchni staje się znacznie łatwiejsze. Przy wyborze farby – pamiętajmy o odpowiednim doborze produktu – wybierajmy sposób farb dedykowanych do zewnętrznych powierzchni.

Jaki rodzaj farby będzie najlepszy do malowania zewnętrznych powierzchni betonowych?

To zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań. Na rynku mamy dostępne:

•       Akrylowe farby, które bardzo dobrze sprawdzą się na zewnętrznych powierzchniach ze względu na swoją wytrzymałość – zapewniają długoletni efekt. Farby akrylowe – poza solidnym zabezpieczeniem – mogą również wyrównać minimalne ubytki znajdujące się na powierzchni.

•       Epoksydowe farby, które są najmocniejsze i najbardziej wytrzymałe. Tworzą wodoszczelną powłokę, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Niestety za najlepszymi właściwości idzie najwyższa cena – to najdroższy rodzaj farb do betonu.

•       Poliuretanowe farby, które uatrakcyjniają estetycznie zaimpregnowaną powierzchnię. Powłoka, którą tworzą, jest dosyć trwała i odporna na zmienne warunki otoczenia, dzięki czemu farby poliuretanowe sprawdzą się na zewnętrznych powierzchniach betonowych.

•       Chlorokauczukowe farby, które wyróżniają się wysoką wodoszczelnością, twardością i ogólną trwałością. Stworzona warstwa jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia chemiczne i fizyczne. Nie nadaje się jednak na zewnętrzne powierzchnie, ponieważ traci swoje właściwości, kiedy nagrzeje się do 50-60 stopni Celsjusza.

•       Akrylowo-silikonowe farby, które sprawiają, że zaimpregnowana powierzchnia staje się znacznie bardziej odporna na wilgoć i działanie wody. Ze względu na to, że jest wodoszczelna, stosuje się ją do malowania np. oczek wodnych.

•       Alkidowe/Uretanowo-alkidowe, które są elastyczne i twarde, lecz nie uodparniają w żaden sposób impregnowanej powierzchni. Tak więc nie sprawdzą się w wypadku zewnętrznych powierzchni betonowych. Są stosowane przy tworzeniu powłok dekoracyjnych.

Odwiedź stronę https://aksil.pl/produkty/farby-do-betonu/aksilbet-farba-do-betonu-i-ogrodzen-betonowych/ i przeczytaj specyfikację wysokiej jakości farby do betonu na zewnątrz.

Farba do betonu na zewnątrz – jak przygotować powierzchnię pod malowanie?

Farba do betonu na zewnątrz przed zastosowaniem wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża.   Przygotowanie powierzchni betonowej zamyka się w kilku krokach, które teraz omówimy.

Usuwanie starej farby

To pierwszy etap przygotowań. Usuwanie starej farby ułatwi Ci dedykowany preparat. Wystarczy, że dokładnie go rozprowadzisz po powierzchni np. pędzlem. Zastosuj się do zaleceń producenta preparatu, który wybrałeś. Sprawdź, jak grubą warstwę powinieneś nałożyć. Rozprowadzony środek zostaw na około 1-6 godzin – zależnie od zaleceń producenta. W międzyczasie sprawdzaj, czy warstwa, którą nałożyłeś, jest wilgotna. Wiatr i wysoka temperatura to czynniki, które sprzyjają schnięciu preparatu. Jeśli zauważysz, że preparat się ściął w niektórych miejscach – nałóż kolejną warstwę produktu. Jeśli farba łuszczy się pod nałożonym preparatem – to znak, że produkt spełnia swoje zadanie. Kiedy zauważysz, że farba się złuszczyła – usuń warstwę przy pomocy skrobaka/myjki ciśnieniowej. Następnie spłucz powierzchnię wodą.

Czyszczenie zabrudzeń

Farba do betonu na zewnątrz wymaga bardzo dokładnego oczyszczenia powierzchni przed zastosowaniem. W tym etapie głównym zadaniem będzie wyczyszczenie uporczywych plam i zabrudzeń. Skorzystaj w tym celu z odpowiedniego detergentu ze środkiem myjącym i odtłuszczaczem. Nakładaj preparat punktowo – korzystając z konewki i szczotki. Nałożony w ten sposób preparat zostaw na 10-20 minut.

Wytrawianie

Poczekaj, aż powierzchnia wyschnie i nałóż wytrawiacz. Rozprowadź go konewką i tak nałożony preparat zostaw na 10-20 minut. Następnie energicznie wyszoruj powierzchnię. Pozostało obficie spłukać powierzchnię wodą.