Odznaka „Jeżdżę konno” – najważniejsze informacje
Miłośnicy jeździectwa mogą stale poszerzać swoje umiejętności i zdobywać kwalifikacje pozwalające im startować w zawodach coraz wyższego szczebla oraz pracować w charakterze instruktora. Rozwój w dyscyplinie umożliwiają specjalne odznaki. Jedną z nich jest odznaka „Jeżdżę konno”. Co powinien o niej wiedzieć każdy jeździec? Sprawdź!
Czym jest odznaka „Jeżdżę konno”?
Polski Związek Jeździecki w dniu 01. 01. 2004 roku wprowadził w życie system trzystopniowej odznaki jeździeckiej – brązowej, srebrnej i złotej. W tym roku wprowadzono jeszcze jedno, podstawowe wyróżnienie – odznakę „Jeżdżę konno”. Celem systemu jest podniesienie jakości nauki jeździectwa z klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa oraz położenie nacisku na wiedzę z zakresu pielęgnacji koni. Odznaka „Jeżdżę konno” przyznawana jest osobom, które pozytywnie zdadzą egzamin.
Egzamin
Podczas egzaminu specjaliści sprawdzają umiejętności jazdy konnej zgodnie z wymaganiami klasycznej sztuki jeździeckiej, opisanymi w podręcznikach zaakceptowanych przez PZJ. Egzaminy może przeprowadzić każdy ośrodek jeździecki zatwierdzony przez Wojewódzkiego Koordynatora Szkolenia Jeździeckiego. O odznakę mogą starać się dorośli i dzieci od szóstego roku życia.
Egzamin składa się z dwóch części:
- opieki stajennej,
- pokazaniu na koniu podstawowych elementów.
Podczas części praktycznej osoba starająca się o odznakę musi zaprezentować przed komisją serię figur i poleceń na ujeżdżalni lub czworoboku. Lista zadań, które należy wykonać na koniu, określona jest w regulaminie PZJ obowiązującym od dnia 1 stycznia 2022 roku. Przepisy zabraniają używaniaostróg. Z kolei dozwolone jest korzystanie z patentów jeździeckich i bata oraz zakładanie ochraniaczy koniowi.