Ubezpieczenie OC – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Kupno samochodu wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu spraw formalnych. Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się nowym nabytkiem, musisz udać się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować pojazd. W tym samym dniu należy wykupić ubezpieczenie OC. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o podstawowej polisie? Sprawdź!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla większego bezpieczeństwa na drodze

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym obowiązującym w Polsce. Do jego zakupu zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego (niekoniecznie używanego) pojazdu mechanicznego – samochodu osobowego i ciężarowego, quada, ciągnika czy motocykla. Dzięki przepisom każda osoba poruszająca się po drogach jest należycie chroniona i może otrzymać środki na naprawę pojazdu czy leczenie z polisy sprawcy wypadku.

OC musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Umowa zawierana jest na rok. Ważne jest, aby zachować ciągłość polisy. Każda luka między polisami oznacza poważne kary finansowe. Im dłuższa jest przerwa, tym kara jest większa (w tym roku wynosi maksymalnie 6020 zł). Wysokość składki nie jest stała i zależy od wielu czynników – wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania kierowcy, modelu i marki pojazdu, jego przebiegu, mocy, pojemności silnika. Na podstawie tych danych ubezpieczyciel szacuje wypadkowość modelu i koszty jego ewentualnej naprawy.

Dodatkowe ubezpieczenie

Przezorni kierowcy pragnący czuć się pewnie w każdych okolicznościach często decydują się na rozszerzenie pakietu o dodatkowe, nieobowiązkowe polisy. Zaliczamy do nich AC (autocasco), NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz assistance gwarantujące techniczną pomoc.

 

 

zobacz zobacz live url