Palce do skubarki – najważniejsze informacje

Palce do skubarki to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia skubarek. Skubarki to maszyny wszechobecne w dużych hodowlach drobiu i nie tylko – coraz częściej pojawiają się również w mniejszych gospodarstwach. Nie ma w tym nic dziwnego. Skubarka sprawia, że obróbka drobiu jest przede wszystkim bardzo wygodna. Proces obróbki przy wykorzystaniu skubarki również znacznie przyspiesza – to druga największa zaleta tego rozwiązania. Dobre palce do skubarki to podstawa pracy ze skubarką.

Skubarka do drobiu – dlaczego warto?

Maszyna do skubania drobiu wyręcza Cię, wykonując proces odpierzania za Ciebie. Jest to dużo wydajniejsze rozwiązanie niż ręczna praca. Mimo bardzo szybkiej pracy skubarek – maszyna jest wyjątkowo precyzyjna w czyszczeniu skóry. To ze względu na dużą prędkość obrotową bębna skubarki.

Jakie są i czym się charakteryzują rodzaje skubarek do drobiu?

Wyróżniamy kilka rodzajów skubarek, które różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją:

•       Skubarki bębnowe, które mogą być stosowane do każdego rodzaju drobiu. Praca z tą skubarką wygląda tak, że umieszczamy daną ilość tuszek w urządzeniu, po czym znajdujący się w nim wałek wyposażony w palce – obrabia tuszki.

•       Skubarki automatyczne bez bębna, które są wyposażone w wałek z gumowymi palcami. Jak wygląda praca z taką skubarką? Polega to na tym, że kurę, którą chcemy oskubać – trzeba chwycić za nogi i powoli, delikatnie przybliżać ją do wspomnianego wałka. Zasada działania wygląda tak jak w skubarce bębnowej, lecz tutaj nie wkłada się tuszki do urządzenia.

•       Skubarki liniowe, które są wykorzystywane w masowej produkcji mięsa drobiowego. Konstrukcja takiej skubarki składa się z ram ze słupami i poziomymi belkami z głowicami, które są wyposażone w gumowe palce. Zawieszony drób jest wprowadzany między skubiące tracie za sprawą pracy przenośnika łańcuchowego.

Palce do skubarki – jak zamontować?

Proces zamontowania palców do skubarki polega na zamieszczeniu ich w otworze bębna skubarki. Rozwiązania są różne. W zależności od skubarki – palce montuje się na wcisk lub poprzez nakładanie palców na metalowy pręt. Żeby zamontować palce do skubarki – potrzebna jest odpowiednia średnica otworu bębna. Wymagana średnica otworu bębna to 20 milimetrów. Taka średnica przekłada się na odpowiednią przyczepność i trwałość tego rozwiązania. Montując palce do skubarki – należy uwzględnić warunki otoczenia. Gumowe palce do skubarki nie mogą zostać wystawione na działanie skrajnych temperatur – bardzo niskich i bardzo wysokich, którym często towarzyszy intensywne promieniowanie słoneczne. Jeśli wystawimy palce do skubarki na takie warunki – ich właściwości ulegną pogorszeniu, co przełoży się na jakość czyszczenia drobiu i skróci okres przydatności palców.

Palce do skubarki – jak to działa?

Budowa palców do skubarki została specjalnie zaprojektowana do skubania piór drobiu. Działanie palców do skubarki polega na tym, że walec skubarki, na którym są umieszczone palce, się obraca. W ramach obrotów – palce do skubarki usuwają pióra, oddzielając je delikatnie od tuszy.

W zależności od konkretnego produktu – palce mają od 9 do 20 centymetrów długości. To parametr zależny od przeznaczenia produktu.

Czym powinny się charakteryzować dobre palce do skubarki?

Dobór dobrych palców do skubarki to połowa sukcesu w pracy ze skubarką. Dobre palce do skubarki powinny charakteryzować się stożkowatym kształtem, czyli zwężaniem się konstrukcji ku górze tworząc lejek. Taka budowa zwiększa wytrzymałość części i dokładnie usuwa pióra z drobiu. Materiał, z jakiego wykonane są palce do skubarki, powinien być bardzo wytrzymały. Wytrzymałe palce są wykonane z najwyższej jakości gumy. Dobre palce do skubarki powinny być również odporne na ścieranie – to kolejny czynnik wypływający z jakości materiałów użytych przy produkcji. Palce odporne na ścieranie będą dłużej spełniać swoje zadanie. Palce do skubarki powinny być również elastyczne, ponieważ to dzięki elastyczności palce pracują bardzo delikatnie – nie szarpią skóry, nie ranią i nie obijają mięsa.